Изскочиха нови 45 агенти на ДС на ключови постове в дружества към министерство на икономиката


Сподели:
11 Октомври 2018, Четвъртък
Комисията по досиетата разкри още 45 сътрудници на тоталитарните комунистически служби, заемали или заемащи ръководни постове в дружества с 50% или повече на сто държавно участие, чийто принципал е Министерството на икономиката

Става въпрос за членовете на управителни и надзорни органи на държавни дружества, съобщава сайтът desebg.com.

Това е втората част от проверката поради големия обем на лицата, които подлежат на проверка. При първата част бяха проверени 1772 лица по азбучен ред с имена от А до К, включително, от които бяха осветени общо 136 сътрудници (виж повече за първата проверка – ТУК).

Втората проверка е засегнала общо 743 лица. От тях с принадлежност към тоталитарните служби на БКП са установени общо 78 души с досиета. От тях комисията е обявила данните за 45, а останалите 33 са починали и по закон в тези случаи информацията не е публична (решение №2-1437 от 9 октомври 2018 г.).

Ето сприсъкът на лица, сътрудници на ДС или разузнавателните служби на БНА, които са заемали или заемат директорски или председателски постове:

Любен Иванов Цанков, председател на Съвета на директорите на "ЗММ-ЯКОРУДА" ЕАД, гр. Якоруда от 19.07.1996 г. до 23.02.1998 г.;
Любен Любенов Тонев, изпълнителен директор на "ИНКОМС – ИРЕТ" АД, гр. София от 06.03.1996 г. до 18.08.1998 г.;
Любомир Борисов Йоцов, временен ръководител на Акционерна фирма "ВИДАХИМ-АФ", гр. Видин от 27.06.1991 г. до 04.09.1991 г., изпълнителен директор на "ВИДАХИМ" ЕАД, гр. Видин от 04.09.1991 г. до 07.06.1994 г.;
Людмил Стоянов Богданов, член на Управителния съвет на "КИНТЕКС" ЕАД, гр. София от 30.03.1992 г. до 21.04.1993 г., изпълнителен директор на "КИНТЕКС" ЕАД, гр. София от 21.04.1993 г. до 14.11.2005 г.;
Марин Радославов Тодоров, председател на Съвета на директорите на "МЕХАНИЗИРАНИ ИГРАЧКИ" ЕАД, гр. Силистра от 14.11.1995 г. до 21.04.1997 г.;
Мария Николова Банева, член на Съвета на директорите на "БРЕЗА" ЕАД, гр. Кърджали от 06.02.1998 г. до 19.05.1999 г., изпълнителен директор на "БРЕЗА" ЕАД, гр. Кърджали от 19.05.1999 г. до 30.03.2001 г.;
Марко Дакев Бобев, председател на Съвета на директорите на "ЗЕБРА" ЕАД, гр. Нови Искър от 17.03.1993 г. до 08.05.1995 г., председател на Съвета на директорите на "АЛУКОМ" ЕАД, гр. Плевен от 11.08.1995 г. до 26.02.1997 г.;
Милчо Ангелов Натов, член на Съвета на директорите на "АСЕНОВА КРЕПОСТ" ЕАД, гр. Асеновград от 12.08.1991 г., председател на Съвета на директорите на "АСЕНОВА КРЕПОСТ" ЕАД, гр. Асеновград до 10.03.1997 г.;
Милчо Костов Игнатов, член на Съвета на директорите на "ВИДАХИМ" АД, гр. Видин от 19.01.1998 г. до 19.06.1998 г., изпълнителен директор на "ВИДАХИМ" АД, гр. Видин от 19.06.1998 г. до 17.12.1998 г.;
Митьо Бонев Трандев, изпълнителен директор на "ДИСКОВИ ЗАПАМЕТЯВАЩИ УСТРОЙСТВА" ЕАД, гр. Стара Загора от 10.04.1997 г. до 17.09.1997 г., изпълнителен директор на "ДИСКОВИ ЗАПАМЕТЯВАЩИ УСТРОЙСТВА" АД, гр. Стара Загора от 17.09.1997 г. до 24.07.1998 г.;
Михаил Иванов Михайлов, управител на "САНЯ-Б" ЕООД, гр. Белене от 19.11.1993 г. до 22.02.1996 г., изпълнителен директор на "САНЯ-Б" ЕАД ("БЕЛКО" АД), гр. Белене от 22.02.1996 г. до 26.04.1997 г.;
Михаил Райков Денев, временно управляващ дъщерна фирма "ДЕВНЯ ИНВЕСТ" на държавна фирма "Полихим", гр. Девня до 20.04.1990 г., ръководител на дъщерна фирма "ДЕВНЯ ИНВЕСТ" на държавна фирма "Полихим", гр. Девня от 20.04.1990 г. до 11.11.1991 г., управител на "ДЕВНЯ ИНВЕСТ" ЕООД, гр. Девня от 11.11.1991 г. до 23.03.1999 г., узпълнителен директор на "ДЕВНЯ ИНВЕСТ" ЕАД, гр. Девня от 23.03.1999 г. до 23.06.2000 г.;
Младен Илков Младенов, управител на "ДИАЛ" ЕООД, гр.София-Бухово от 10.09.1992 г. до 04.08.2000 г.;
Нико Илиев Линков, председател на Съвета на директорите на "ИНКОМС – ТОКОИЗПРАВИТЕЛИ“ АД, гр. Перник от 06.08.1998 г. до 02.06.2003 г.;
Никола Петров Гонков, временно управляващ Дъщерна фирма "РЕИМЕКС" на Държавна фирма "ИНКОМС", гр. София от 19.03.1991 г. до 17.09.1991 г., изпълнителен директор на "РЕИМЕКС" ЕАД, гр. София от 17.09.1991 г. до 20.05.1999 г.;
Николай Александров Янакиев, председател на Съвета на директорите на "ГЕРИЛА" ЕАД, гр. Върбица от 04.09.1996 г. до 05.11.1997 г.;
Николай Анатолиев Пенев, председател на Съвета на директорите на "ИНКОМС - ИНСТРУМЕНТИ И МЕХАНИКА" АД, гр. София от 16.07.1998 г. до 27.05.2003 г., изпълнителен директор на "ИНКОМС - ИНСТРУМЕНТИ И МЕХАНИКА" АД, гр. София от 27.05.2003 г. до 08.09.2004  г.;
Николай Димитров Гълъбов, член на Съвета на директорите на "ДЪБ" ЕАД, гр. Враца от 12.05.1993  г. до 06.11.1995 г., председател на Съвета на директорите на "ДЪБ" ЕАД, гр. Враца от 06.11.1995 г. до 15.09.1997 г.;
Николай Людмилов Касабов, управител на "ИЗГРЕВ" ЕООД, гр. Оряхово от 27.02.1992 г. до 11.03.1996 г., изпълнителен директор на "ИЗГРЕВ" ЕАД, гр. Оряхово от 11.03.1996 г. до 07.04.1997 г.;
Николай Михайлов Андреев, член на Съвета на директорите на МОНТАЖИ“ ЕАД, гр. София от 29.09.2012 г. до 23.09.2013 г., член на Съвета на директорите на "ЕЛ БИ БУЛГАРИКУМ" ЕАД, гр. София от 28.09.2012 г. до 22.11.2013 г., председател на Съвета на директорите на "ЕЛ БИ БУЛГАРИКУМ" ЕАД, гр. София от 18.09.2014 г. до 24.11.2016 г., председател на Съвета на директорите на "СОФИЯ ТЕХ ПАРК" АД от 24.08.2017 г.;
Николай Ценов Тодоров, изпълнителен директор на "СВОБОДНА БЕЗМИТНА ЗОНА-ВИДИН" ЕАД, гр. Видин от 28.01.1998 г. до 31.07.1998 г.;
Огнян Райчев Пишев, председател на Съвета на директорите на "ДИСКОВИ ЗАПАМЕТЯВАЩИ УСТРОЙСТВА" ЕАД, гр. Стара Загора от 13.12.1994 г. до 19.04.1995 г.;
Павел Тодоров Папуджиев, управител на "ИМЛТ – ИНЖЕНЕРИНГ" ЕООД, гр. Плевен от 05.09.1991 г. до 25.09.1992 г.;
Панайот Василев Влахов, председател на Съвета на директорите на "ВЕГА" ЕАД, гр. Плевен от 04.03.1996 г. до 23.05.1997 г.;
Пенко Иванов Ганев, изпълнителен директор на "ЕКО АНТРАЦИТ" ЕАД, гара Томпсън от 03.09.2007 до 15.02.2010 г.;
Петко Георгиев Василев, председател на Съвета на директорите на "БИОВЕТ" АД, гр. Пещера от 28.01.1997 г. до 09.06.2000 г.;
Петър Димов Караангелов, член на Управителния съвет на "КИНТЕКС" ЕАД, гр. София от 30.03.1992 г. до 21.04.1993 г., изпълнителен директор на "КИНТЕКС" ЕАД, гр. София от 21.04.1993 г. до 14.11.2005 г.;
Петър Костадинов Бръчков, председател на Съвета на директорите на "ЗИНО-П" ЕАД, гр. Петрич от 08.08.1996 г. до 15.09.1997 г.;
Петър Савов Попов, временно управляващ Държавна фирма "ИНВЕСТМАШПРОЕКТ", гр. Русе от 12.12.1990 г. до 06.05.1992 г., управител на Държавна фирма "ИНВЕСТМАШПРОЕКТ", гр. Русе от 06.05.1992 г. до 13.03.1996 г., изпълнителен директор на "ИНВЕСТМАШПРОЕКТ" ЕАД, гр. Русе от 13.03.1996 г. до 08.05.1997 г.;
Пламен Михайлов Бонев, председател на Съвета на директорите на "ГОРУБСО-ЗЛАТОГРАД" ЕАД, гр. Златоград от 04.06.1998 г. до 17.12.1998 г
Проверката на фирмите с държавно участие към Министерството на икономиката продължава по азбучен ред от О до Я на лицата, заемали или заемащи ръководни постове в тях след 10 ноември 1989 г.

Източник: faktor.bg

В категории:

Сподели:
Коментари

0 коментара
Добави коментар

Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
Защитен код:
Моля, въведете защитния код